Whisky a legenda św. Patryka

Wielki chrześcijański misjonarz i patron Irlandii, zwierząt domowych, fryzjerów i górników jest jednocześnie… twórcą pierwszej whisky na świecie. Czy rzeczywiście św. Patrykowi można przypisać wymyślenie tego trunku, czy też jest to tylko legenda?

Czy św. Patryk wymyślił whisky?

Cała historia whisky jest burzliwa, a jednocześnie nie do końca poznana. Faktycznie stworzenie tego trunku często przypisuje się chrześcijańskim zakonnikom. Legenda głosi, że to św. Patryk jako pierwszy wytworzył ten napój. Jako obieżyświat miał on wtedy nauczyć Irlandczyków destylacji alkoholu i jako pierwszy stworzyć jego nową formę. Wtedy znana była ona jako „woda życia”, a dziś nazywa się ją „whisky”.

Trzeba jednak powiedzieć, że nie ma na to żadnych wiarygodnych historycznych dowodów. Wytworzenie whisky przez świętego Patryka należy więc raczej traktować jako legendę, która przetrwała aż do dnia dzisiejszego.

Czym jest „dzban św. Patryka”?

Mimo tego, że tak naprawdę trudno uznać św. Patryka za osobę, która stworzyła pierwsze whisky to i tak jego dzień, 17 marca, każdego roku świętuje się piciem tego trunku. Święto to jest popularne przede wszystkim w Irlandii.

Tradycja nakazuje, by 17 marca w tym wyspiarskim kraju chodzić w zielonym ubraniu oraz… wypić duże ilości piwa oraz szklankę whisky. Ta szklanka whisky która popularnie jest zwana „dzbanem św. Patryka”, jest także związana z pewną legendą. W irlandzkich wierzeniach pojawia się bowiem historia pewnej karczmarki. Miała ona oszukiwać klientów i nie nalewać im pełnej ilości trunku. Za karę została ona ukarana przez samego św. Patryka i od tego momentu podobno nalewała już pełne szklanki whisky.