Jak whisky tworzy się w Irlandii?

Przez większość historyków Irlandia postrzegana jest jako ojczyzna whisky. Współcześnie irlandzka whisky obok szkockiej jest zaś uważana za najlepszą na świecie. Jakie jednak wymagania musi spełniać trunek, aby można go było określić mianem irlandzkiej whiskey?

Jakie warunki musi spełniać irlandzka whiskey?

Podobnie jak w Szkocji, tak i w Irlandii utworzone zostały bardzo precyzyjne przepisy prawne, które określają jakie wymagania musi spełniać alkohol, aby można go określić jako irlandzką whiskey. Oczywiście podstawowym wymogiem jest kraj jego produkcji. Irlandzka whiskey musi więc pochodzić z Irlandii lub też Irlandii Północnej. Cechą charakterystyczną irlandzkiej whiskey jest także to, że zazwyczaj jest ona destylowana aż trzykrotnie. Dla porównania szkocką whisky zwykle destyluje się dwa razy.

Zacier musi zaś być fermentowany przy użyciu drożdży. Samo whiskey musi też leżakować przez minimum 3 lata, a jedyne dozwolone dodatki, jakie może zawierać, to woda oraz karmel. W porównaniu do szkockiej whisky ta wyprodukowana w Irlandii ma na ogół nieco łagodniejszy smak, w którym wyczuć można owocowy lub kwiatowy posmak.

Irlandzkie whiskey najłatwiej jest poznać po samej nazwie. O ile w Polsce i większości krajów na świecie ten trunek nazywa się „whisky”, o tyle Irlandczycy dodają w nazwie jeszcze literkę „e” i powstaje „whiskey”. W wymowie oba słowa są jednak praktycznie identyczne.

Dlaczego irlandzka whiskey jest tak popularna?

Jednym z pierwszych skojarzeń z Irlandią jest właśnie whiskey. W tym kraju masowo spożywa się ją bowiem od setek lat, a eksport tego trunku stanowi ważną dziedzinę irlandzkiej gospodarki. Historycznie irlandzka whiskey była importowana głównie przez obywateli USA.

W Irlandii wykorzystuje się także jedne z najbardziej zaawansowanych technik wytwarzania tego alkoholu. Renoma irlandzkiej whiskey od dawna jest więc bardzo silna. Także w Polsce stopniowo wzrasta popularność tego trunku, choć nadal jest on dość drogi.

Jak wytwarza się irlandzką whiskey?

Jęczmień jest podstawowym składnikiem irlandzkiej whiskey. Tradycyjnie alkohol ten był zaś wytwarzany przy użyciu alembiku, czyli narzędzia wykonanego z metalu lub szkła, który służył do destylacji alkoholu.

Przy produkcji irlandzkiej whiskey ogromną uwagę zwraca się na temperatury destylacji, które są kilkukrotnie zmieniane. Fermentacja zwykle trwa od około 50 do 70 godzin. Cały proces wytwarzania whiskey jest dość skomplikowany, choć trwa relatywnie krótko. Dużo dłużej, bo co najmniej trzy lata, trwa jego leżakowanie. Dopiero po tym czasie irlandzka whiskey jest przelewana do butelek i trafia do dystrybucji.