Z czym pić whisky?

Whisky to mocny trunek, który zwykle w 40% jest czystym alkoholem. W przeciwieństwie do wódki, whisky nie pije się w małych kieliszkach. Pojawia się więc z czym wymieszać ten trunek, aby smakował jak najlepiej.

Z czym zmieszać tańsze whisky?

Ludzie najczęściej spożywają blended whisky, czyli trunek będący mieszaniną kilku podgatunków whisky. Wynika to z szerokiej dostępności i ze względnie niskiego poziomu cen tego alkoholu. Z tego względu praktycznie biorąc we wszystkich klubach i pubach w Polsce podaje się właśnie blended whisky.

Minusem taniej blended whisky jest jednak niższa jakość i smak, który nie każdemu przypada do gustu. Z tego powodu wybranie odpowiedniego napoju do wymieszania z taką whisky jest szczególnie istotne.

Zazwyczaj w takich przypadkach stawia się na colę, która jest zresztą także pierwszym wyborem przy tworzeniu drinków na bazie wódki. Rzeczywiście cola, która jest pełna cukru, często sprawia, że nawet bardzo tania whisky zaczyna świetnie smakować. Z drugiej strony nie jest to zdrowe połączenie, a kofeina zawarta w coli wypita w dużych ilościach może nadmiernie pobudzić organizm.

Często bardzo dobrym pomysłem jest także dodanie kilku kostek lodu, o czym warto pamiętać szczególnie w ciepłe dni. Warto jednak nie przesadzać, nie wrzucać ich nadmiernej ilości i taki napój wypić w możliwie krótkim czasie. W przeciwnym wypadku lód się rozpuści, a trunek straci na smaku.

Z czym pić whisky wyższej jakości?

Nieco inaczej ma się sytuacja, kiedy pije się whisky z wyższej półki. Taki alkohol ma dużo bardziej wyraźny i lepszy smak. Niektórzy więc starają się je pić z mało ilością dodatków lub nawet całkowicie z nich rezygnują. Czasem dobrym pomysłem może okazać się także rozcieńczenie whisky niewielką ilością wody. Dzięki temu wciąż zachowuje ona swój smak, a dużo przyjemniej ją się wtedy spożywa.

Niezależnie od tego, jakiej klasy whisky się pije, warto pamiętać, że robi się to dla własnej przyjemności. Choć więc na temat mieszania whisky panują różne opinie, to najlepiej wybrać ten sposób, na który ma się po prostu ochotę.