Jak whisky trafiło do Japonii?

Whisky kojarzy się przede wszystkim z krajami anglosaskimi. USA, Anglia, a w szczególności Szkocja i Irlandia to państwa, w których ten alkohol króluje od wieków. Warto jednak wiedzieć, że także na Dalekim Wschodzie, a szczególnie w Japonii, tradycje związane z whisky są bardzo duże.

Jak whisky trafiło do kraju Samurajów?

Na rozwój whisky wpływ miało wiele krajów znajdujących się na północnej półkuli. Mówi się, że pierwsza whisky powstała w Irlandii, dzięki temu, że tamtejszym zakonnikom udało się pozyskać technikę destylacji alkoholu z innego kraju.

Do Japonii whisky także trafiła dzięki tej swoistej międzynarodowej dyfuzji wiedzy. Oto młody, uzdolniony Japończyk wyruszył na drugi kraniec świata do Szkocji, aby studiować chemię na uniwersytecie w Glasgow. W jednej z ojczyzn whisky zdobył wiedzę dotyczącą destylacji tego alkoholu, którą pogłębił na stażach u szkockich producentów whisky.

Po zakończonych studiach i stażach Japończyk wrócił do swojej ojczyzny z pomysłem otworzenia destylarni whisky. Pomysł ten okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, a japońskie whisky szybko podbiło wewnętrzny rynek. Z czasem zaś stawało się także popularne poza granicami Japonii.

Japońska whisky jest nieco podobna do szkockiej, ma jednak swój własny orientalny smak, który obecnie jest doceniany przez wielu konsumentów na całym świecie.