Ile rodzajów whisky wytwarza się w USA?

Ameryka to jeden z największych rynków whisky pod względem produkcji, importu i spożycia. Trunek ten przybył do USA wraz ze szkockimi i irlandzkimiimigrantami, a z czasem w Stanach Zjednoczonych zaczęto wytwarzać nowe podgatunki tego alkoholu.

Jak bardzo popularne jest whisky w Ameryce?

Podobnie jak w Irlandii, tak i w USA używa się nazwy „whiskey”, zamiast „whisky”, a trunek ten jest bardzo popularny. Spożywanie burbonu jest bowiem silnie zakorzenione w amerykańską kulturę i tradycję.

Temat whisky często pojawia się nawet na listach szczyt przebojów. Przykładem może być tu legendarny hit Metalliki tj. „Whiskey in te Jar”, czy też utwór Chrisa Stapletona pod tytułem „Tennessee Whiskey”.

Jakie rodzaje whisky pochodzą z USA?

Amerykanie chętnie spożywają oryginalne szkockie i irlandzkie whisky, jednak także i sami wymyślili kilka jej gatunków. Poza najsłynniejszym burbone dużą popularnością cieszy się Tennessee Whiskey, czyli trunek wytwarzany w tym niewielkim amerykańskim stanie. W porównaniu do innych whisky rodem z Ameryki przy jego produkcji używa się względnie małą ilość kukurydzy.

Większość amerykańskiej whiskey bazuje właśnie na kukurydzy. Trudno się temu dziwić skora to właśnie USA jest zdecydowanym światowym liderem w jej uprawianiu, a niektórzy nazywają ją „złotem Ameryki”. Na bazie kukurydzy wytwarza się przede wszystkim Corn Whiskey, czyli po polsku „kukurydzianej whiskey”.

Wśród amerykańskich rodzajów whisky można jednak znaleźć także i te, w których w ogóle nie używa się kukurydzy. Wymienić tu należy więc Wheat Whiskey oraz Rye Whiskey, czyli trunki bazujące odpowiednio na pszenicy oraz na życie.

Na ogół najtańszą amerykańską whisky jest zaś „Blended Whiskey”, czyli Whiskey Mieszana. Mówiąc w skrócie, jest to mieszanka alkoholi. Prawdziwa whisky stanowi tylko jej małą część, a resztę dopełniają alkohole innego rodzaju.