Czy whisky wywołuje silnego kaca?

O tym, jak działa alkohol, wie chyba każdy dorosły człowiek. Jego spożycie szybko poprawia humor, jednak już dzień po jego spożyciu odczuwa się przykre skutki, znane jako kac. Czy jednak whisky jest trunkiem, który wywołuje szczególnie mocnego kaca?

Kac kacowi nierówny

Relacja pomiędzy poszczególnymi alkoholami a siłą kaca, jakie wywołują, jest dość kontrowersyjnym tematem. Każdy organizm jest bowiem inny, a trunki takie jak whisky, wódka, wino, czy piwo różnią się od siebie pod wieloma względami, w tym także surowcami, z których są stworzone.

Duże znaczenie może ma także to, jakiej jakości alkohol się spożywa. Inny kac może wywołać whisky najwyższej jakości, a inny najtańsze whisky kupione w supermarkecie. Ba, na intensywność kaca wpływ może mieć nawet to, z czym pije się whisky.

Czy po whisky głowa boli bardziej?

Odczuwanie kaca jest sprawą indywidualną. Mimo to często mówi się o tym, że po whisky kac jest szczególnie mocny. Wynikać może to głównie z dwóch przyczyn. Po pierwsze whisky, tak jak i wódka jest mocnym alkoholem, którym łatwiej się upić niż np. piwem. Przez to kac może być silniejszy. Po drugie wielu naukowców postuluje, że w whisky znajduje się wiele substancji chemicznych, które rzeczywiście mogą potęgować uczucia kaca.