Wszystko co ważne na temat Whiskey

Napój alkoholowy, jakim jest whiskey, pochodzi prawdopodobnie z Irlandii. Niestety, jest to tak stary gatunek napoju alkoholowego, że ciężko dokładnie i ze stu procentową dokładnością ustalić jego pochodzenie. Do Ameryki whiskey przybyła jednak z Irlandczykami i Szkotami, najwięcej zaś jej rodzajów produkują właśnie ci drudzy. Innymi znanymi i popularnymi producentami whiskey są Amerykanie, Kanadyjczycy, Walijczycy, Japończycy, Nowozelandczycy, Tajowie i Europejczycy (w tym: Francuzi, Polacy, Szwedzi, Niemcy i Austriacy).

Najpopularniejsze są zdecydowanie szkockie whiskey, a wśród nich: potrójnie destylowana Auchentoshan 12 yo; jest ona wyjątkowo delikatna dzięki potrójnej destylacji, która jest stosowana niezwykle rzadko w tej dziedzinie.

Inną niezwykle ważną i cenioną na całym świecie whisky jest szkocka Glenmorangie Original – jako jedyna na świecie, dojrzewa w beczkach zrobionych z dębów. Firma produkująca ten rodzaj whiskey chciała pozostać całkowicie niezależna od światowego rynku drewna – zakupiła dębowe lasy rosnące na górze Ozark. Każde z drzew przed wycinką pod beczki jest starannie wybierane przez innego pracownika – specjalistę, dendrologa. Wiele z dębów jest bardzo starych, a ich wiek sięga nawet 100 lat.

The Macallan to whiskey, którą popijał nawet Bond. Nazywana jest też Rolls-Royce’a w świecie mocnych alkoholi. Bardzo ciekawym elementem produkcji jest dojrzewanie napoju w beczkach po hiszpańskim winie zwanym sherry. Sprowadza się je z Andaluzji, a napój leżakuje nawet 4 lata.

W dębowych beczkach po burbonie dojrzewa bardzo znany Ballantine’s. Wiele specjalistycznych blogów opisuje ten rodzaj szkockiej whiskey, jest ona powszechnie dostępna w sklepach sprzedających alkohol.

Talisker 10 yo wyróżnia woda, która pozyskiwana jest do produkcji ze źródeł płynących przez torfowiska. Produkcja tej whiskey ma miejsce na wyspie Sky, na wybrzeżu jeziora Loch Harport. Wiele osób przypisuje właśnie położeniu destylarni niezwykły, określany jako „morski”, smak tego alkoholu.

Początkującym fanom whiskey dymnych należy polecić Ardbeg 10 yo. Wysokimi cenami nie odstaje od poprzednio wymienionych whiskey. Jednak za to, co dobre trzeba często sporo zapłacić. Niektórzy wydają setki euro na bardzo dobrej jakości skórzane obuwie, inni na stare, tradycyjne trunki.

Czym właściwie jest whiskey? Whiskey to napój alkoholowy, który tworzy się z roztartego i zalanego wodą zboża. Tak zwany zacier leżakuje odpowiednią ilość czasu w dębowych beczkach. Każda destylarnia ma jednak swoje przepisy, zasady i wartości, którymi kieruje się w czasie produkcji. Dlatego każda whiskey jest inna, oryginalna i niepowtarzalna.

Jak dokładniej to wygląda?

Do produkcji szkockiej i irlandzkiej whiskey używa się jęczmienia. Słód miesza się z ziarnem, które już wykiełkowało. Amerykanie do wytworzenia burbona używają różnych ziaren, ale przede wszystkim kukurydzy. Kiełkowanie zboża przeprowadza się w ciepłym, wilgotnym środowisku.

Skrobia, która wytwarza się w tym procesie, umożliwia fermentację. Ziarno na tym etapie można osuszyć lub wędzić (zgodnie ze szkocką szkołą) w dymie wytworzonym z płonącego torfu. Niewiele osób wie, że to właśnie to wędzenie nadaje whisky dymny, nazywany czasem „kominkowy” posmak.

Gdy ziarno już jest osuszone, zalewa się je ciepłą wodą i przygotowuje zacier, który następnie zalewa się drożdżami. Wszystko razem poddaje się fermentacji przez 2-3 dni, a następnie destylacji i leżakowaniu.

Smacznego!