Czym jest burbon?

W wielu amerykańskich filmach i serialach często można zobaczyć aktorów kosztujących burbon, zwany czasem także bourbonem. Czym jednak jest ten wciąż mało popularny w Polsce rodzaj whisky i co odróżnia go szkockich i irlandzkich whisky?

Czym wyróżnia się burbon?

Burbon to najpopularniejszy rodzaj whisky, który został wytworzony na terytorium Stanów Zjednoczonych. Pod wieloma względami znacznie różni się od whisky produkowanej w krajach europejskich.

O ile więc szkocka, czy też irlandzka whisky bazuje na zbożach, a głównie pszenicy, o tyle burbon wytwarza się przede wszystkim przy użyciu kukurydzy. Przede wszystkim wynika to z tego, że USA można uznać za ojczyznę tej rośliny, którą w ogromnych ilościach uprawia się tam od setek lat. Burbon jest bardzo popularny praktycznie biorąc w całej Ameryce, ale produkuje się go głównie w stanie Kentucky.

Jakie wymagania musi spełnić burbon?

Zgodnie z amerykańskim prawem określenie burbon jest zarezerwowane wyłącznie dla trunków, które spełnią kilka rygorystycznych wymagań. Najważniejszym kryterium jest to, że burbon w przynajmniej 51% musi być stworzony z kukurydzy.

Przy produkcji burbonu używać można tylko naturalnych składników i musi być on leżakowany w odpowiednich beczkach z dębu. Minimalny czas leżakowania wynosi dwa lata.