Jeszcze kilkanaście lat temu w kraju nad Wisłą spożycie whisky było mało popularne, a ten trunek był kojarzony wyłącznie z tzw. wyższymi sferami. Od kilku lat jednak w Polsce whisky szybko zyskuje na popularności, szczególnie wśród młodych ludzi. Dlaczego jednak w polskiej tradycji whisky nie miała miejsca, a obecnie zaczyna się to zmieniać?
Powiedz, w jakim kraju mieszkasz, a powiem Ci, co pijesz
Spożywanie alkoholu ma silny związek z kulturą i geograficznym umiejscowieniem danego kraju. Bardzo wyraźnie to widać chociażby w Europie. Od wieków na wschodzie Starego Kontynentu króluje wódka. Rosja, Ukraina, Białoruś, czy Finlandia to kraje, w których spożycie tego alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest największe.
Na zachodzie Europy pije się przede wszystkim piwo, a za ojczyznę tego złocistego trunku można uznać Niemcy lub Czechy. W krajach południowych, takich jak Portugalia, Hiszpania, Grecja, czy Włochy to wino jest najczęściej wybieranym alkoholem. Jak można się spodziewać, whisky jest zaś szczególnie popularne w krajach wyspiarskich, takich jak Szkocja, czy Irlandia.
Polska to zaś kraj znajdujący się w środku Europy. Położenie pomiędzy Niemcami i Czechami oraz krajami Europy Wschodniej sprawia zaś, że w naszym kraju pije się zarówno dużo piwa, jak i wódki. Polska leży zaś względnie daleko od krajów mających ogromne tradycje związane z produkcją wina oraz whisky i dlatego ich spożycie w kraju nad Wisłą jest raczej niewielkie.
Należy także zwrócić uwagę na czynnik ekonomiczny, whisky jest po prostu droga. W Polsce, biorąc pod uwagę tzw. parytet siły nabywczej, można powiedzieć, że whisky jest wręcz bardzo droga. Przy relatywnie niskich dochodach Polaków często po prostu nie było stać na kupowanie tego alkoholu.
Dlaczego whisky w Polsce zyskuje na popularności?
W ostatim czasie Polacy jednak coraz częściej sięgają po whisky. Szczególnie młodsi obywatele naszego kraju często wolą ją wybrać zamiast tradycyjnego alkoholu. Wynika to zaś z kilku przyczyn:
- Globalizacja – we współczesnym świecie preferencje konsumentów stają się coraz bardziej jednorodne. Rola kraju zamieszkania na wybór trunku jest więc coraz mniejsza.
- Prestiż – picie whisky często kojarzone jest z wyższymi sferami.
- Spadek cen – choć w Polsce whisky nadal jest względnie droga, to jednak jej cena stała się bardziej przystępna.
- Wzrost zarobków – mimo że w Polsce nadal zarabia się relatywnie mało, to z roku na rok Polacy stają się bardziej zamożni.
Można się więc spodziewać, że w naszym kraju spożycie whisky dalej będzie systematycznie rosło.