Pierwsze wzmianki o wytwarzaniu i spożywaniu alkoholu datuje się na kilka tysięcy lat przed naszą erą i dotyczą piwa. Whisky powstało względnie późno, bo dopiero około VII wieku naszej ery. Kto i w jaki sposób wytworzył pierwsze whisky?
Jaki kraj jest ojczyzną whisky?
Kilka krajów aspiruje do bycia ojczyzną whisky. Prawdą jest, że nie ma jednoznacznych dowodów na wskazanie, w którym państwie po raz pierwszy wytworzono ten trunek. Często przyjmuje się jednak, że whisky pochodzi z Irlandii, gdzie po raz pierwszy wytworzono ją w około VII wieku.
Co ciekawsze, pierwsze whisky najprawdopodobniej zostało wytworzone w leczniczych celach przez zakonników . Legenda głosi, że pionierem wytwarzania whisky miał być sam święty Patryk, irlandzki apostoł i misjonarz.
W tamtych czasach sądzono, że ten trunek miał zbawienny wpływ na szereg mniejszych i większych dolegliwości. Picie whisky miało być sposobem nawet na wydłużenie długości życia. Jak można się domyślić, sposób tworzenia pierwszych whisky był z dzisiejszej perspektywy dość prymitywny i opierał się na fermentacji owoców. Inne źródła podają, że początkowo whisky tworzono na bazie technologii… produkcji perfum. Dopiero z czasem i wzrostem popularności whisky zaczęto inwestować w bardziej zaawansowane metody produkcji. Oczywiście także wytwarzaniem whisky zaczęli się zajmować już nie tylko zakonnicy.
Z tamtego okresu dużo wzmianek o whisky pochodzi także i ze Szkocji. W tym kraju bowiem bardzo szybko doceniono ten „leczniczy trunek” i to nawet jeśli jego spożycie nie przynosiło zdrowotnych korzyści. Z roku na roku coraz częściej spożywano whisky już wyłącznie dla przyjemności. Historia whisky sprawia jednak, że po dzień dzisiejszy wielu ludzi mówi z przymrużeniem oka, że spożywa ją dla zdrowia.
Dlaczego whisky nie jedno ma imię?
Na przestrzeni wieków wyodrębniono nie tylko wiele gatunków i podgatunków whisky, ale także używano różnych nazw na określenie tego trunku. Wśród najważniejszych warto wymienić:
- Woda życia – to prawdopodobnie pierwsza nazwa whisky. Pochodzi ona stąd, że z początku whisky było tworzone z myślą o właściwościach prozdrowotnych.
- uiskie – przez pewien okres w historii, trwający około 200 lat dość powszechnie używano tej skróconej nazwy.
- whiskie – nazwa ta była popularna w XVIII wieku. Obecnie nadal się ją stosuje wobec trunku pochodzącego z Irlandii.
- whisky – ta nazwa, która przetrwała do dziś, jest popularna dopiero od drugiej połowy XVIII wieku. Warto zauważyć, że wymowa „whisky”, praktycznie niczym nie różni się od wymowy „whiskie”.
Jak widać, przez wieki ewoluował nie tylko sposób tworzenia whisky, ale także i nawet nazwa tego trunku.